Home / Bez kategorii / Co mówi o tobie kolor, który nosisz?

Co mówi o tobie kolor, który nosisz?

co-mowi-o-tobie-kolor-ktory-nosisz

Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, dlaczego kupując ubrania wybierasz właśnie te kolory, a nie inne? Może uważasz, że niebieski ci pasuje i dlatego kupujesz kolejną błękitną koszulę do kolekcji? Chyba że… po prostu uwielbiasz czerwony, więc wszystkie wieszaki z tym odcieniem przyciągają twoją uwagę?

W rzeczywistości kolor w ubiorze to komunikat, który wysyłasz innym – wszyscy reagujemy na kolory hormonalne, wpływają one na nasz nastrój, temperaturę ciała i ciśnienie krwi. Kolor wpływa nie tylko na twoje otoczenie, ale również na ciebie samą. To jaki kolor nosisz, może poprawić lub pogorszyć twoje samopoczucie, dodać ci energii lub ją osłabić.

Robisz to podświadomie

Wchodząc do sklepu sięgasz zazwyczaj po te same kolory i robisz to podświadomie. Nawet, gdy chcesz zmienić styl, dodać swojej szafie kolorów, zazwyczaj przychodzi ci to z trudem. Świadomość dochodzi do głosu zazwyczaj dopiero po dokonaniu wyboru – wtedy przechodzimy do racjonalnej oceny tego, co udało nam się wybrać. Ubierając rzeczy i kolory, które nam się podobają, pokazujemy naszą osobowość, problemy, przeżycia. Nasze gusta w stosunku do barw mogą być uzależnione od chwili, dnia, etapu w życiu – mają więc na nie wpływ wszelkie okoliczności. W zależności od tego w jakim jesteś nastroju, przemawiają do ciebie inne kolory, często wybory barw mają również charakter symboliczny. To, jakie kolory lubimy, ma też ścisły związek z naszymi doświadczeniami i skojarzeniami (np. błękit kojarzy nam się z kolorem morza lub nieba w słoneczny dzień).

 

Słownik znaczeń kolorów

 

BIAŁY dla pragnącej spokoju elegantki

Biały symbolizuje niewinność, czystość, prostotę, ale też oziębłość, elitarność i wyrafinowanie. Często zamiast spokoju może oznaczać potrzebę docenienia przez innych. Czasem bywa też postrzegany jako kolor neutralny, oznaczający poszukiwanie energii do działania, związany z myślami egzystencjalnymi.

_mg_5663

ŻÓŁTY dla pewnej siebie optymistki

Żółty to kolor energii, poprawia samopoczucie i dodaje witalności. Oznacza pewność siebie, optymizm, siłę i jest kojarzony z twórczością. Często symbolizuje lęk przed samotnością, potrzebę kontaktu z innymi i pragnienie docenienia przez nich. Czasami może być związany z potrzebą rozładowania problemów psychicznych.

POMARAŃCZOWY dla kreatywnej i ambitnej

Pomarańcz to kolor fizyczności i emocji. Dodaje energii, pobudza, kojarzy się z kreatywnością. Kiedy jest go za dużo może oznaczać frywolność i brak dojrzałości. Symbolizuje chęć dążenia do celu i jego realizacji.

RÓŻOWY dla delikatnej i kobiecej

Róż kojarzy się z kobiecością, sprawia wrażenie ciepła i łagodności. Często oznacza tęsknotę za czułością, delikatnością i romantyzmem. Zazwyczaj wybierany przez osoby uczuciowe, potrzebujące wsparcia i opieki.

_mg_3842

FIOLETOWY dla uduchowionej i poszukującej luksusu

Fiolet to kolor luksusu i duchowości. Zazwyczaj wybierają go osoby zainteresowane sferą egzystencjalną, religijną. Oznacza jakość, autentyczność, ale też introwertyzm i tłumienie uczuć.

NIEBIESKI dla intelektualistki

Niebieski to kolor uspokajający umysł i wzmacniający koncentrację. Kojarzy się z dobrą komunikacją (pomaga w nawiązywaniu kontaktów), elegancją, autorytetem. Oznacza zaufanie, rozwagę, ale też oziębłość, brak emocji, czy życzliwości.

_mg_3126

ZIELONY dla zrównoważonej miłośniczki natury

Zieleń to kolor harmonii, spokoju, poczucia bezpieczeństwa. Działa kojąco i relaksująco, a osoby, które go wybierają są postrzegane jako naturalne, przyjazne i godne zaufania. Może jednak czasem oznaczać kłopoty emocjonalne oraz tęsknotę za równowagą wewnętrzną.

BRĄZOWY dla tradycjonalistki

Brąz to kolor natury, mający w sobie wiele powagi i stonowania. Często symbolizuje potrzebę stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa. Jest to kolor charakterystyczny dla ludzi pracowitych i racjonalistów. Oznacza ciepło, niezawodność, wsparcie, ale też brak wiary w siebie.

CZARNY dla tajemniczej elegantki

Czerń to symbol tajemniczości, elegancji i powagi. Kolor ten wybierają zarówno osoby pewne siebie, inteligentne, jak i niepewne swojej wartości i szukające swojego sposobu na życie. Jest to również kolor władzy, sukcesu, kojarzący się często ze smutkiem i złem. Oznacza poszukiwanie energii do działania, tęsknotę, smutek i poczucie izolacji.

_mg_6486

SZARY dla nielubiącej się wyróżniać

Szary jest kolorem neutralnym, jednak w zbyt dużej ilości staje się depresyjny. Oznacza najczęściej brak pewności siebie, przygnębienie i brak energii. Jest to kolor wyciszenia i skrytych emocji, ale również profesjonalizmu.

Jakie kolory zazwyczaj wybierasz? Czy twoje cechy, samopoczucie i okoliczności mają wpływ na to jakie barwy zakładasz na siebie danego dnia? Jeśli dowiedziałaś się czegoś o sobie i swoim wnętrzu daj nam znać! Przekonamy się, czy psychologia koloru naprawdę działa.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *