Home / Bez kategorii / Jak dbać o strój kąpielowy – praktyczne wskazówki

Jak dbać o strój kąpielowy – praktyczne wskazówki

Jak dbać o strój kąpielowy?

Po wielu żmudnych przymiarkach znalazłaś swój idealny kostium, w którym chętnie pokazujesz się na plaży czy na basenie. Czy wiesz jednak jak dbać o strój kąpielowy, by służył ci przez wiele lat? W końcu tyle wysiłku nie może pójść na marne! Zobacz nasze proste wskazówki, które pomogą ci utrzymać strój w dobrej kondycji.

 1. Sprawdź, z jakiego materiału został wykonany twój strój kąpielowy

  Najważniejszą informacją odnośnie dbania o strój kąpielowy jest materiał, z jakiego został on wykonany. Jeśli nie jesteś w stanie rozpoznać go na pierwszy rzut oka, na ogół można znaleźć informacje na metce.

  Najczęściej są to mieszanki dwóch, maksymalnie trzech różnych tkanin, które zapewniają jego idealne właściwości. Warto jednak pamiętać, że wszystkie tekstylia, z których produkuje się stroje kąpielowe są zaliczane do tzw. materiałów sztucznych, które wymagają szczególnej ostrożności w czasie prania oraz suszenia.

material-stroju-lavel1jpg

 1. Przeczytaj informacje zawarte na metce

  Metka to źródło naprawdę cennych informacji. Na niej powinnaś znaleźć temperaturę i sposób prania, sugerowaną metodę suszenia oraz inne ważne wskazówki. Jeśli chcesz upewnić się jak dbać o dany strój kąpielowy, jest to najlepszy sposób. Niestety często wycinamy metkę, by nie przeszkadzała nam w czasie chodzenia i zapominamy o zaleceniach producenta. W tym przypadku warto zapamiętać kilka podstawowych wskazówek, o których przypominamy w naszym tekście.

 2. Opłucz kostium z chloru lub piasku i soli

  Stroju kąpielowego używamy najczęściej na basenie oraz na plaży, chociaż możemy równie dobrze opalać się we własnym ogrodzie. Jeśli jednak wyszłaś właśnie z chlorowanej lub słonej morskiej wody, postaraj się jak najszybciej opłukać kostium ze szkodliwych substancji. Nie zawsze udaje się wyprać strój kąpielowy od razu po powrocie do domu, dlatego pierwszym krokiem w dbałości o niego powinno być dokładne wymycie ciała i stroju środkami do kąpieli, które stosujemy po wyjściu z basenu.

 3. Wypierz strój kąpielowy ręcznie

  Aby strój służył nam jak najdłużej należy prać go ręcznie w delikatnych detergentach. Niektóre z osób piorą go nawet w zimnej wodzie, jednak wystarczy, aby nie była ona zbyt ciepła (letnia). Zaleca się używanie delikatnych środków do prania – mogą to być nawet te same produkty, które stosuje się do prania odzieży dla dzieci. Strój kąpielowy należy namoczyć w wodzie z dodatkiem płynu przez 15-30 minut, a następnie dobrze go wypłukać.

  Można oczywiście prać strój również w pralce, jednak może on ulec zniszczeniu, szczególnie jeśli posiada fiszbiny, utwardzane miseczki lub dużo aplikacji.

przepis-prania-lavel2jpg

 1. Uważaj w trakcie suszenia

  Kostiumu kąpielowego nie należy wieszać tradycyjnie na sznurku do suszenia, gdyż naciągną się jego ramiączka. Najlepszą opcją jest położenie mokrego stroju na rozłożonym ręczniku i odciśnięcie nadmiaru wody. Możesz również powiesić kostium za metki lub po prostu rozłożyć go płasko na suszarce. Pamiętaj jednak, że powinien mieć dobrą cyrkulację powietrza.

  W czasie suszenia należy unikać słońca. Suszenie mechaniczne może uszkodzić strój kąpielowy.

 2. Nie prasuj

  Stroje kąpielowe nie tolerują wysokiej temperatury jaką generuje żelazko, dlatego należy go zdecydowanie unikać. Niektóre modele posiadają na metce wskazówkę, że można je prasować w niskich temperaturach – należy jednak sprawdzić przepis prania, by nie zniszczyć odzieży.

 3. Zadbaj o odpowiednie przechowywanie

  Jeśli nie używasz swojego stroju codziennie, a najwyżej kilka razy w miesiącu lub wyłącznie w czasie wakacji, musisz zadbać o odpowiednie przechowywanie. Polecamy dwie metody, które powinny pomóc zachować strój w idealnym stanie. Pierwszym sposobem przechowywania jest umieszczenie go na płasko w osobnym pudełku lub w szufladzie, by jego kształt nie mógł się zdeformować. Inną opcją jest powieszenie stroju w garderobie i okrycie go folią, by ochronić materiał przed kurzem i obcymi zapachami.

Co zrobić, by strój wystarczył ci na dłużej:

– jeśli codziennie chodzisz na baseny lub na plażę, powinnaś mieć dwa zamienne stroje kąpielowe, by każdy z nich miał szansę odpocząć,
– w czasie zakupu wybierz praktyczny strój, który nie zniszczy się nawet wtedy, gdy nie będziesz miała siły prać go ręcznie,
– zawsze pamiętaj o prysznicu – zarówno na plaży jak i na basenie znajdziesz bez problemu bieżącą wodę, środki do opalania również mogą niszczyć materiał kostiumu,
– zwracaj uwagę gdzie siedzisz lub leżysz w swoim stroju – piasek lub ostre kamienie na plaży mogą uszkodzić materiał,
– jeśli planujesz spędzić dłuższy czas w jaccuzi, zabierz ze sobą mniej lubiany strój kąpielowy, gdyż chlor w połączeniu z wysoką temperaturą jeszcze bardziej niszczy materiał.

5-przykazan-laveljpgZostań ekspertem od strojów kąpielowych

Dobranie stroju kąpielowego do swojej sylwetki to dopiero połowa sukcesu – teraz należy jeszcze odpowiednio o niego zadbać, by służył jak najdłużej. Unikaj silnych środków chemicznych, pierz go ręcznie w letniej wodzie oraz susz na płasko – to podstawowe informacje, o których nie możesz zapomnieć. Jeśli wyjeżdżasz na wakacje zabierz ze sobą dwie pary kostiumu i pamiętaj o opłukaniu ciała wodą zaraz po wyjściu z morza lub basenu.