Strona główna / Bez kategorii / Poznaj historię strojów kąpielowych

Poznaj historię strojów kąpielowych

Popularne stroje kąpielowe, choć wydaje się, że wyglądają od wieków podobnie, przeszły swoistą rewolucję, która z każdym dziesięcioleciem zmniejszała ilość materiału używanego do ich produkcji. Czy umiecie sobie wyobrazić stroje z lat 20 ubiegłego wieku? Co działo się wcześniej? Czy kobiety po prostu nie pływały?

Tym razem skupimy się na modzie plażowej dla kobiet, która miała bardziej bujny rozwój niż moda męska. Mężczyźni niegdyś pływali po prostu nago, jednak gdy na kąpieliskach pojawiły się kobiety… no cóż, musieli okryć czymś swoje ciała. W dniu dzisiejszym ponownie oglądamy kuse slipy kąpielowe, które jednak nikogo już nie gorszą ani nie szokują.

Nieprawdopodobne początki

Historia strojów kąpielowych zaczyna się mniej więcej jeszcze w starożytnej Grecji, w której korzystano z różnego rodzaju uzdrowisk i kąpielisk. Nie wiemy niestety zbyt wiele o ówczesnej modzie plażowej, choć wiadomym jest, że kobiety zakrywały ówczesnymi materiałami swoje części intymne.

W średniowieczu, około XIV i XV wieku zaczęła raczkować moda na uzdrowiska, a co za tym idzie, na potrzebę kąpieli i pokazania się wśród innych ludzi w stosownym stroju. Można się mocno zdziwić, gdyż ówczesne stroje dla kobiet były po prostu długimi kitlami.

W XVII wieku kobiety coraz częściej zażywały kąpieli w uzdrowiskach, ogólnie w celach zdrowotnych, nie rekreacyjnych. Ówczesny strój kąpielowy to długa koszula, która była wykonana z materiału nieprzylegającego do ciała, czasami obciążona u dołu, aby nie podwijała się w trakcie kąpieli. Wraz z rosnącym wzrostem popularności zamiast projektować specjalne stroje kąpielowe dla kobiet, tworzono oddzielne strefy dla obu płci lub wpuszczano je w odmiennych porach. Dlaczego? Cóż, niekiedy trudno zrozumieć ówczesną logikę.

Morze to również rekreacja

W połowie XIX wieku popularniejsze stało się wypoczywanie nad morzem nie tylko w celach zdrowotnych, ale i rekreacyjnych. Mniej więcej w latach 40 wprowadzono specjalne pantalony i suknię skracaną, odcinaną w pasie wraz z rękawami. Na stopy zakładano specjalne obuwie, wiązane wokół łydki, aby nie spadało w czasie kąpieli. Stroje były wykonywane z flaneli lub serży ze względu na brak znanych nam ówcześnie materiałów. Na głowę zakładano czepki, turbany czy kapelusze, zależnie od mody zmieniającej się na przestrzeni lat. Uzupełnieniem stroju kąpielowego był płaszcz kąpielowy, który zasłaniał wyglądający niekiedy nieestetycznie strój.

Wraz z biegiem lat stroje stawały się coraz bardziej skąpe, choć daleko im było do strojów znanych nam ówcześnie. Pojawił się dekolt, spódnica uległa skróceniu i rozwijał się trend na to, że niektóre stroje kąpielowe projektowano typowo na spacery po plaży. Ewentualne zamoczenie mogło grozić ich zupełnym zniszczeniem.

Nakierowanie na sport

Na przełomie XIX i XX wieku rozpowszechniało się podejście do akwenów pod kątem sportowym, dlatego kobiety potrzebowały stroju, który nie krępował ruchów i pozwalał uzyskać jak najlepsze wyniki. Kostiumy pływackie były obcisłe, czarne i wykonane z dzianiny. Kobiety dodały do nich pończochy, adoptując je na własny strój kąpielowy, choć długo trwał spór o to, czy tego rodzaju odzież jest dla nich „odpowiednia”. Słynne zatrzymanie Annette Kellerman (australijskiej pływaczki długodystansowej) za pokazanie się w takim stroju na basenie mówi samo za siebie.

XX wiek – okres wojenny

W czasie I wojny światowej kostiumy kobiece zaczęły odsłaniać ramiona i uda, choć nie różniły się szczególnie od strojów męskich. Cały czas rosła popularność pływactwa, dlatego stroje stawiały raczej na praktyczność niż powab i podkreślenie kobiecej sylwetki.

Rozwój mody i częstsze wakacje w modnych kurortach zaczęły jednak wymagać innego podejścia do mody plażowej. Słynni paryscykreatorzy mody zaczęli projektować stroje kąpielowe jedno i dwuczęściowe, które składały się z obcisłej góry i spodenek. Na plażę można było zabrać ze sobą czepki kąpielowe, kapelusze, sandały, parasole czy sukienki i piżamy. Nie trudno zauważyć, że jest to okres, w którym zaczęto rozumieć istotę tego, że kobieta na plaży musi wyglądać pięknie i praktycznie.

W latach 30 wynaleziono lateks, który zaczęto stosować do produkcji strojów, dzięki czemu przylegały one do ciała i podkreślały kobiece kształty. Na plażach i w kąpieliskach można było oglądać jednoczęściowe kostiumy z głębokimi dekoltami na plecach, które inspirowano modą wieczorową. Popularne były nadal jednoczęściowe stroje ze spódniczką, choć pojawiały się sporadycznie dwuczęściowe modele z majtkami o wysokim stanie i stanikiem bądź topem.

W latach 40 zaczęto podkreślać biust, jednak z powodu braku dostępności lateksu, spowodowanej trwaniem II wojny światowej, produkowane stroje nadawały się głównie do opalania.

Powojenne rewolucje

Po wojnie w kostiumach kąpielowych zaczęto stosować fiszbiny, usztywnienia i wkładki, które mocno modelowały kształt biustu i wyszczuplały talię. Powrócono do lateksu, choć do produkcji stroi wszedł również nylon. Modele i inspiracje przyprawiały o zawrót głowy, gdyż motywów szukano nawet w Polinezji  czy w Meksyku.

kostiumy_kąpielowe_Lena_ps9_1_dwuczęściowe_lavel

Dwuczęściowe bikini zostało zaprojektowane już w 1946 roku.

Po wojnie miała również miejsce premiera najpopularniejszego do dnia dzisiejszego stroju kąpielowego – bikini. W 1946 roku zaprojektowano znany nam strój składający się z biustonosza w formie dwóch trójkątów złączonych sznurkiem na plecach i majtek w podobnej formie. Choć zachwycono się nowym podejściem do mody plażowej, kobiety niechętnie nosiły tego rodzaju stroje. Pruderia i strach przed pokazaniem swojego ciała mijał jednak wraz z upływem lat.

Długa droga do współczesności

kostiumy_kąpielowe_Brigitt_MW_wild_pink_1_dwuczęściowe_lavel

Od lat 60 XX wieku popularność dwuczęściowych strojów wciąż rośnie.

Lata 60 ubiegłego wieku rozpoczynają modę na odsłanianie i eksponowanie ciała kobiecego. Modne staje się bikini, choć w wersji z figami, zasłaniającymi nieco więcej ciała. Do produkcji strojów zaczęto używać spandexu, który pozwalał na zmniejszenie jego wagi. W 1964 roku zaprojektowane znane do dnia dzisiejszego monokini, a dziesięć lat później stringi, które są praktycznie do tej pory jednym z najbardziej odważnych strojów kąpielowych.

W latach 70 pojawiły się stroje topless, które składały się wyłącznie z majtek. Do łask wróciły również stroje jednoczęściowe, które podkreślały pośladki i biodra.  W latach 80 pojawił się styl retro nawiązujący do lat 40. Ten okres to również powstanie tankini.

kostiumy_kąpielowe_Tankini_m1_1_jednoczęściowe_lavel

Szczyt popularności dwuczęściowych strojów przypadał na lata 90 XX wieku, gdy popularny był amerykański serial Słoneczny patrol.

Od lat 90 aż do współczesności nie ma jednoznacznych trendów w modzie plażowej, a różnorodność strojów przywraca często o zawrót głowy. Często możemy zauważyć, że aktualne trendy mają na celu raczej jak największe odsłonięcie kobiecego ciała, stąd ciągle rosnąca popularność bikini i stringów.

Strój kąpielowy to must have

kostiumy_kąpielowe_Roxana_negro_1_jednoczęściowe_glamour_lavel

Monokini – wersja stroju jednoczęściowego, który jest mocno wycięty w tali.

Strój kąpielowy jest tak naprawdę rodzajem must have każdej kobiety, która dzięki niemu może podkreślić swoje kształty, ukryć kilka niedoskonałości i jednocześnie zwabiać męskie spojrzenia. Dzisiejsza ilość kroi, modeli, kolorów przyprawia o zawrót głowy, ale przecież każda kobieta ma swoje ulubione stroje kąpielowe, z których nigdy w życiu nie zrezygnuje. Panowie z całą pewnością cieszą się, że plaże nie są pełne kobiet w kitlach i długich koszulach… no cóż, my również, w końcu czy to było wygodne albo praktyczne?

kostiumy_kąpielowe_Beth_G_blanco_1_dodatki_lavel

Dzisiejsze stroje kąpielowe mogą przybierać naprawdę ciekawe formy.

Poniższa infografika w skrócie obrazuje to o czym piszemy powyżej.

Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *