Strona główna / Bez kategorii / PRZEWODNIK – NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE W EUROPIE

PRZEWODNIK – NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE W EUROPIE

Sezon letni już praktycznie za nami. Niedługo miną upały i mało kto z nas pokusi się na opalanie nad polskim morzem, zaplanuje wyjście na otwarty basen czy popływa w pobliskim jeziorze. Nie wszystko jednak stracone! Co prawda Azja i Afryka nie należą do najbezpieczniejszych miejsc na świecie, do Ameryki potrzebujemy na ogół wizy, ale za to Europa stoi dla nas otworem i zaprasza na swoje najpiękniejsze plaże! Zobaczcie gdzie można pojechać, by złapać jeszcze słońce, dobry humor i piękną opaleniznę

   1. Plaża królicza – Włochy

Plaża królicza leży na Sycylii we Włoszech i w 2013 roku zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Travellers’ Choice w kategorii „najpiękniejsze plaże Europy”. Włoska Spiaggia dei Conigli leży ok. 100 km od wybrzeży Afryki, pomiędzy Tunezją i Maltą. Jej rozmiary są niewielkie, choć swoim zachwycającym wyglądem corocznie przyciąga rzesze turystów.

   2. Plaża katedr – Hiszpania

Wyjątkowa plaża katedr leży w chłodniejszej części Hiszpanii – Galicji. Jest to jeden z najpiękniejszych zakątków Starego Kontynentu, gdzie ok. 10 km od miasta Ribadeo znajduje się jeden z cudów natury, który do złudzenia przypomina katedry wybudowane ludzką ręką. W czasie odpływu można spacerować pomiędzy klifami, które odsłania odsuwające się morze. To one wprowadzają całą magię plaży katedr, która jest celem podróży wakacyjnych wielu osób.

   3. Plaża Elafonisi – Grecja

Plaża na której można opalać się na przepięknym różowym piasku leży na wyspie Elafonisi na brzegu Krety należącej do Grecji. Sama wyspa została zapisana na listę Natura 2000 jako jedno z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Europie. Skąd bierze się różowy kolor piasku? W rzeczywistości to nie piasek, a miliony pokruszonych muszli.  Krystalicznie czysta woda mieni się wszystkimi odcieniami błękitu i granatu, dlatego nie dziwi fakt, że co roku plażę odwiedzają miliony turystów.

   4. Złote piaski – Bułgaria

Sama miejscowość to jeden z największych i najsłynniejszych bułgarskich kurortów nad Morzem Czarnym. Wzdłuż plaży ciągną się kompleksy wakacyjne, ścieżki spacerowe czy atrakcje dla dzieci. W latach 90 bardzo popularny kierunek turystyczny, dzisiaj nadal bardzo uczęszczane miejsce, w którym można odpocząć i zażyć kąpieli w ciepłym morzu.

   5. Złoty róg – Chorwacja

Żwirowa plaża znajduje się w miejscowości Bol na wyspie Brać. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi, który jest widoczny z lotu ptaka. Najciekawsze jest to, że plaża zmienia swoje ułożenie zależnie od kierunku wiatru, który przenosi żwir. Jest to idealne miejsca dla osób lubiących sporty wodne.

   6. Plaża Miramar – Portugalia

W zatoce Hyeres położonej na Morzu Śródziemnym odbywają się coroczne regaty żeglarskie w klasach olimpijskich o Puchar Świata. Jest to piękny rejon w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, który corocznie odwiedzają setki wczasowiczów. Plaża jest osłonięta od południa archipelagiem Wysp Hyeres, który tworzy przepiękne krajobrazy.

   8. Plaża w Woolacombe – Wielka Brytania

Miramar jest niewielkim miejscem niedaleko Porto, Gala oraz Wsphino, lubianym zarówno przez miejscowych jak i turystów. Plaża jest wyjątkowa ze względu na otaczające ją wapienne klify i bujną roślinność. Na miejscu można napawać się pięknymi odcieniami bieli, złota i czerwieni oraz podziwiać kościół wyłaniający się dosłownie z morza.

   7. Zatoka Hyeres – Francja

Uważana za najpiękniejszy brzeg morza na wyspach, plaża w Woolacombe odsłania swoje całe piękno dopiero wtedy, gdy słońce nie jest zasnute chmurami, o co niekiedy trudno w Wielkiej Brytanii. Samo Woolacombe to wieś, która z biegiem czasu stała się ośrodkiem turystycznym i wypoczynku letniego. Piaszczysta plaża, czysta woda to tylko niektóre aspekty, za które miejscowość zdobywała nagrodę Niebieskiej Flagi w 2005, 2006 oraz 2007 roku.

   9. Plaża w Sveti Stefan – Czarnogóra

Niegdyś wyspa połączona z lądem groblą, dzisiaj miasto-hotel w Czarnogórze, które jest położone na skalistym półwyspie w sąsiedztwie Budvy. W 2010 roku hotel otrzymał nagrodę Hotel Roku w plebiscycie Gallivanter’s Guide. Niestety pobyt na plaży, a co za tym idzie na wyspie i w hotelu, nie należy do najtańszych i często pozostaje nam jedynie oglądanie z daleka tej cudownej plaży w Czarnogórze.

   10. Plaża w Jurmali – Łotwa

Plaża znajduje się nad Morzem Bałtyckim, dlatego lepiej wybrać się na nią najpóźniej końcówką lata, gdy będzie można bez ryzyka zażywać kąpieli w morzu. Plaża jest pokryta jasnym piaskiem, a w pobliżu znajdują się liczne kempingi, hotele, bary czy restauracje. Wokoło niej zobaczymy piękne zalesione wydmy. Plaża została nagrodzona oznaczeniem Błękitnej Plaży.

Na odpoczynek zawsze czas

Jeśli znudziło wam się odpoczywanie w Polsce, zawsze jest dobra pora na zaplanowanie wakacji za granicą, na jednej z najpiękniejszych plaż w Europie. Plusem takiego rozwiązania jest to, że wiele z powyższych miejsc nadal uraczy nas słońcem i piękną pogodą pomimo tego, że za naszym polskim oknem pada deszcz. Staraliśmy się wybrać plaże w różnych krajach europejskich, aby wprowadzić różnorodność i wiele opcji podróżowania. Mamy nadzieję, ze podoba wam się nasz ranking i mapa, na której zaznaczyliśmy wszystkie plaże. Udanych wakacji!

Poniższa infografika pozwoli Wam zlokalizować wszystkie opisywane plaże na mapie Europy.

(fot. Pinterest.com)